FC2142SR HP StorageWorks FC2142 4Gb PCI-e Host Bus Adapter
- Brand: Hewlett Packard
- Product Code: FC2142SR
- Availability: In Stock
Highlighted Features
- HP
- 4GB
- Host Bus Adapter
- Fibre Channel
- PCI-Express
- Single Port
- Part #: FC2142SR
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
HP A8002A FC2142SR 4GB Single Channel PCI-E Fibre Channel Host Bus Adapter With Standard Bracket Card Only.
Host Bus Adapter Specification |
|
| Brand: | HP |
| Device Type: | Host Bus Adapter |
| Data Transfer Rate: | 4 Gb/s |
| Product Type: | Fibre Channel |
| Host Interface: | PCI Express x4 |
| Form Factor: | Plug-in Card |
| Number of Ports: | Single |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Servers supported: | HP ProLiant Servers |
Dimensions Specifications |
|
| Weight: | 6.0 lb |
| Height: | 7.6 in |
| Depth: | 10.35 in |
| Width: | 9.76 in |
Miscellaneous |
|
| Platform Supported: | PC |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Compatibility | ||
| HP ProLiant DL/ML/SL servers | HP Integrity servers | |